Background

Oda Haberleri

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği olarak, İtalya’da işbirliği içinde olduğumuz kurumsal organizasyonlar tarafından aldığımız bilgiye istinaden İtalya’da alttaki sektörlerde yer alan firmaların Türkiye’den ortak yatırımcı arayışı içerisinde olduğunu bildirmek isteriz.

 

*Biotechnology

*Food Industry

*New Tech/Informatics

*Hardware solutions in life sciences

*Hydrogen systems

*Hotel (Sicily)

*Shoe industry

 

Bilgi için: cciist@cciist.com

 

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Galileo Global Education Grubu tarafından Odamıza ulaşan bir işbirliği fırsatına destek vermektedir. Grup, tüm dünyada tanınmış moda, sanat ve tasarım alanlarında en önemli İtalyan okulları olan Domus Akademisi, NABA (Güzel Sanatlar Akademisi) ve Istituto Marangoni gruplarını bir araya getirmektedir.

Bilgi için https://www.ggeedu.com/

Bu okulların misyonu, İtalyan deneyimi ve çok yüksek eğitim standartları ile eğitilmiş genç yetenekleri teşvik etmek ve moda, sanat, tasarım alanlarındaki yeteneklerin iş dünyasına entegrasyonuna yardımcı olmaktır. Bu amaçla Odamız üye şirketlerine nitelikli eleman ihtiyaçları için ücretsiz, kişiye özel bir hizmet sunmaktadırlar. Böylece ilgilenen üyelerimiz Galileo Global Education Grubu’nun intranet platformlarında bir “İşveren” profili oluşturabilecek olup, açık pozisyonlarını paylaşma fırsatına sahip olabileceklerdir.

Bilgi için: cciist@cciist.com

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Sayın Livio Manzini, Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti ile 11-13 Şubat 2020 tarihleri arasında Roma ve Milano’da gerçekleştirilen ticari ziyaretlere katılmıştır. TÜSİAD heyeti, İtalya’daki muadil kuruluşu Confindustria’nın Yönetim Kurulu Başkanı Vincenzo Boccia ve beraberindeki iş insanları ile bir araya geldiği toplantıda Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi süreci konusunda farkındalık yaratılmasının önemi ve sürecin canlanmasının her iki ülke iş dünyasına getireceği kazanımlar, dijital dönüşüm alanında ortak çalışma ve KOBİ’ler arası işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundu. Heyet, Italia Viva Partisi Milletvekili Sayın Massimo Ungaro ve Fratelli d’Italia Partisi’ne mensup Sayın Andrea de Bertoldi ve GiovanBattista Fazzolari gibi senatörler ve İtalyan Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri ve Cinque Stelle Partisi üyesi Manlio di Stefano ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Odamız, üyesi IA firması işbirliği ile 12 Mayıs 2020 Salı günü “Covid-19 Pandemisi Sonrası Türkiye Vergi Gündemi” konu başlıklı teknik semineri 11:00 ile 12:00 saatleri arasında Türkçe 15:00 ile 16:00 saatleri arasında İngilizce olmak üzere Zoom uzaktan erişim programı aracılığı ile online olarak düzenleyecektir.

 

Seminer konu içerikleri:

 İş Dünyasının Beklentileri- Karşılananlar

 Gündemde Neler Olmalı – Yaratıcı Maliye Politikası

 Firmalar ne yapmalı (takip & tedavi)

 Karar Verici Kurumların İletişim Mekanizması – Yeni Dönem

 Türkiye’de Alınan Önlemler- İkinci Paket (7244 sayılı K.)

 Ertelenen Yükümlülükler / Ertelenmeyenler

 Kar dağıtım sınırlaması - %25 oranı nereden çıktı ?

 Vergi Borçları İçin Gündem & Faiz İşliyor mu ?

 SGK & Muhtasar Vergisi (NACE bilmecesi)

 Dünya’da Alınan Önlemler (ABD, İtalya, Almanya, IMF)

 

Bilgi için: cciist@cciist.com

Odamız, üyesi EY firması işbirliği ile 29 Nisan 2020 Çarşamba günü “Covid-19 Pandemisinin Dış Ticaret ve Gümrüklere Etkisi ve Güncel Uygulamalar ” konu başlıklı teknik semineri Türkçe ve İngilizce olmak üzere Zoom uzaktan erişim programı aracılığı ile online olarak düzenlemiştir.

 

Seminer konu içerikleri :

 

 Virüsün Global Ekonomik Etkileri

 Ülkemizde Dış Ticaret Verileri

 Covid-19 Kapsamında Alınan Tedbirler

 Sağlanan Teşvikler & Kolaylıklar

Odamız, üyesi Crowe Troy firması işbirliği ile 16 Nisan 2020 Perşembe günü “Covid-19 Pandemisi Sürecinin Vergisel ve Sgk Açısından Değerlendirilmesi ve İstihdam Çalışmaları” konu başlıklı teknik semineri Türkçe ve İngilizce olmak üzere Zoom uzaktan erişim programı aracılığı ile online olarak düzenlemiştir.

Seminer konu içerikleri :

Pandemi sürecinin Vergisel açından değerlendirilmesi

Mücbir sebep kavramı

Hangi şirketlerin Mücbir Sebep kapsamında olduğu

Mücbir sebep kapsamına alınan şirketlerin vergisel durumu

Mücbir sebep kapsamına alınmayan şirketlerin vergisel durumu

 

Pandemi sürecinin SGK açısından değerlendirilmesi

Mücbir sebep kavramı

Hangi şirketlerin Mücbir Sebep kapsamında olduğu,

Mücbir sebep kapsamına alınan şirketlerin SGK Bildirgeleri,

Mücbir sebep kapsamına alınmayan şirketlerin SGK Bildirgeleri,

SGK teşvik ve destekleri

 

Pandemi sürecinde İstihdamın devamı ile ilgili atılan adımlar

Kısa çalışma Ödeneği

Telafi çalışması

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Türkiye'de faaliyet gösteren Uluslararası Ticaret Odaları ve Ticaret Ofisleri işbirliği ile 27 Şubat 2020 tarihinde RadissonBlu Hotel/Şişli’de "Chamber Corner" etkinliğini düzenlemiştir.Söz konusu etkinlik, yabancı ticaret odalarının üyeleri ile tanışarak yeni bağlantılar oluşturmanıza olanak sağlamıştır.Bu toplantıda katılımcılar, Sayın Murat Yeşildere’nin “Eyvah CEO Doğuruyor” başlıklı konuşmasını dinleme şansına erişmişlerdir.

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Promos-Milano Ticaret Odası işbirliği ile Türk İşadamlarının katıldığı ikili iş görüşmeleri organize etmiştir. Organizasyon 20-21 Şubat 2020 tarihlerinde, Lecco şehrindeki Lariofiere fuar merkezinde düzenlenen “Fornitore Offresi” fuarı sırasında gerçekleşmiş olup 3 Türk şirketi organizasyonda yer almıştır.

Davet edilen heyet; Metal-Mekanik aksam ve parçaları sektöründe ithalat yapan ve İtalyan tedarikçiler arayışında olan firmalardan oluşmuştur. Organizasyon 20 Şubat tarihinde fuarda özel olarak ayrılan alanda İtalyan firmalarla ikili görüşmeler şeklinde gerçekleşmiştir ve 21 Şubat tarihinde ise fuarın genel ziyareti yapılmıştır.