Background

Oda Haberleri

İtalya Büyükelçiliği 2022 yılında "MeeTurkItaly" başlıklı yeni bir format geliştirmiştir ve bu format Türk-İtalyan dostluğunu pekiştirmek üzere iş dünyasından kültüre, bilimden spora pek çok farklı perspektifte misafirler ağırlamaktadır.

Format kapsamında 24 Ocak 2024 tarihinde gerçekleşen etkinlikte hava yolu taşımacılığının önde gelen markalarından "Türk Hava Yolları" firmasının CEO'su Sayın Bilal Ekşi ağırlanmıştır. Odamız söz konusu etkinlikte partner olarak yer almıştır.

Odamız, üyesi Ünsped Gümrük Müşavirliği iş birliği ile zoom programı üzerinden “Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatı 2024 Değişiklikleri” konulu bir webinar düzenlemiştir.

İçerik:

 

  • İthalat Rejimi Kararı
  • İthalat ve İhracat Tebliğleri
  • Standardizasyon ve Teknik Düzenlemelere İlişkin Tebliğler

Livio Manzini

 

İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere yaptığı katkılardan ötürü, 9 Ocak 2020 tarihinde İtalya Hükümeti tarafından “İtalya Yıldızı Nişanı” ile ödüllendirilerek “Cavaliere” (Şövalye) ünvanı alan Odamız Başkanı Sayın Livio Manzini, 11 Ocak 2024 tarihinde İtalya Hükümeti tarafından İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan “Commendatore” (Komutan) nişanı ile ödüllendirilmiştir. 

   İkinci kez devlet nişanı ile onurlandırılan Başkanımız Livio Manzini’ ye, nişanı bizzat Sayın Büyükelçi Ekselansları Giorgio Marrapodi, düzenlenen bir törenle taltif etmiştir.

Odamız, İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Eks. Giorgio Marrapodi himayesinde ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır’ın katılımlarıyla  11 Aralık 2023 tarihinde Venedik Sarayı’nda Geleneksel Gala Yemeği ve Ödül Töreni düzenlemiştir.

Söz konusu gecede; Türkiye-İtalya arasındaki ikili ticari ilişkilere yatırımlarıyla katkıda bulunan Pietro Fiorentini Spa ve Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarına ödül takdim edilmiştir.

Türkiye’nin İtalya ile olan ticari ilişkilerini arttırmayı hedefleyen ve bu çerçevede faaliyet gösteren Odamız, bu sene 27.si gerçekleşen Artigiano in Fiera - Uluslararası Hediyelik Eşya ve El Sanatları Fuarı’nın temsilciliğini yürütmektedir. 7 Türk firmanın standlı katılım gösterdiği fuar 02-10 Aralık tarihleri arasında Fiera Milano Rho’da gerçekleşmiştir.

 

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası, Promos Italia iş birliği ile Türk iş adamlarının katıldığı Online ikili iş görüşmeleri organizasyonunu düzenlemiştir. Organizasyon 29-30 Kasım 2023 tarihlerinde, online olarak  gerçekleşmiştir.

Türkiye’den online görüşmelere katılan firmalar Paketleme/Ambalaj sektöründe faaliyet gösteren ve bu sektörde makina/ekipman ithalatı yapan şirketlerden oluşmuştur.

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Promos Italia iş birliği ile Türk iş adamlarının katıldığı Online ikili iş görüşmeleri organizasyonunu düzenlemiştir. Organizasyon 15-16 Kasım 2023 tarihlerinde, online olarak  gerçekleşmiştir.

Türkiye’den online görüşmelere katılan firmalar; Mobilya ve Aydınlatma sektörlerinde ithalat yapan firmalardan, mimarlık ofislerinden oluşmuştur.

Odamız İtalyan Büyükelçiliği tarafından İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında ve MeeTürkItaly programları çerçevesinde düzenlenen ve VIP Very Important Peperoncino adlı kitabın yazarı Francesco Maria Spanò’nun ağırlandığı etkinlikte yer almıştır.

Etkinlikte İtalyan ve Türk mutfaklarının vazgeçilmez bileşenlerinden biri olan kırmızı biberden ve değerli yazarın bu kitapla ilgili deneyimlerinden bahsedilmiştir.